Gå til sidens hovedinnhold

Aleksander (35) var framtida for norsk landbruk, men hadde ikke råd til å satse. I dag kjører han lastebil

For Aleksander Solum (35) fra Harran var det ikke noe enkelt valg å legge ned driften. Han hadde hjulpet til på farens gård fra 13-årsalderen, og det var dette han hadde sett for seg å gjøre ut livet.

For abonnenter
(Namdalsavisa)

(Trønder-Avisa):– Jeg tok over driften i 2006 som 21-åring. Da var lykken stor og jeg så framover. Jeg hadde i tillegg kjøpt en av nabogårdene, så jeg var tidlig innstilt på å drive stort med løsdrift og økt melkekvote. Men slik ting var den gang så var ikke den økningen nok, de krevde at vi skulle ha det dobbelte for at vi i det hele tatt skulle få det til å gå rundt, forteller Solum som på den tiden hadde 41 melkekyr.

På grunn av stadig nye krav til effektivisering ble det for dyrt for Solum å henge med på utviklingen. Etter å ha forsøkt ulike måter å drive på der han blant annet gikk fra melkekyr til ammekyr, tok han i 2018 det tunge valget om å legge driften helt ned.

– Etter å ha regnet på det kom jeg fram til at for å være i tråd med det politikerne krevde måtte jeg investere opp mot ti millioner kroner kun i nye bygg. Når buskap og kvote kom oppå det igjen var jeg oppe på ytterligere fem millioner. Da var egentlig ikke valget så vanskelig, selv om det var litt hardt ått’n far.

Lastebilsjåfør

Solum jobber nå fulltid som lastebilsjåfør, og må innrømme at denne jobben er god del bedre betalt enn det jobben som bonde noen gang var.

– Det var en sur periode her DA vi bestemte oss for å legge ned. Men slik det er i dag har jeg det bedre nå enn det jeg hadde kommet til og hatt det hvis jeg hadde satset. Da hadde vi holdt på døgnet rundt, tror jeg.

Selv om Solum valgte å legge ned driften har han fortsatt et lite håp om at forholdene til bonden skal forbedre seg, sånn at han kan starte opp igjen. Slik det er i dag ser han derimot mørkt på det, og han er ikke den eneste.

– Dagens ungdom vil jo ikke inn i dette yrket, og snittalderen på dagens bonde er ikke akkurat lav. Hvis ikke det snart blir gjort noen tiltak, kommer vi til å merke dette om en 10–15 år. Det mener jeg er bekymringsfullt, sier Solum som håper på regjeringsskifte til høsten.

– Jeg håper jo på et grønt skifte nå da. Men det vil jo ta tid for en rødgrønn regjering å snu det hele òg.

Jevn avvirking

Tall Trønder-Avisa har bearbeidet fra Statistisk sentralbyrå, viser at nedgangen i antall gårdsbruk har gått raskere under Erna Solbergs regjeringstid enn under den rødgrønne regjeringen.

Det er særlig distriktskommunene som har stor nedgang. Grong, Alexander Solums kommune, har ifølge statistikken gått fra 72 til 55 jordbruksbedrifter under Erna Solbergs regjeringstid. Det er en nedgang på 23,6 prosent – nesten eksakt samme nedgang som under den rødgrønne regjeringen, da 22,6 prosent av brukene ble borte.

Ifølge Jostein Vik, forsker ved Ruralis og professor i statsvitenskap ved NTNU, er den strukturelle utviklingen i det norske og trønderske landbruket resultat av en villet politikk.

– Det ligger inne i de årlige grunnlagstallene, altså grunnlaget for jordbruksforhandlingene, at bøndene skal bli mer og mer produktiv for hvert år. Oftest betyr det at de som fortsetter som bønder driver mer jord enn før, forklarer Vik.

Dette betyr igjen økt bruk av leiejord. Som følge av at den leide jorden ikke alltid befinner seg ved bondens egne jorder, har dette igjen ført til mer kjøretid for enkelte bønder.

– I dag leier et norsk gårdsbruk i gjennomsnittet 50 prosent av jorden den driver. Det gjør at de som skal investere 10–15 millioner på fjøs gjør det dels på leid kvote og dels på leid areal som gjør de sårbare. Det innebærer også at de må betale både kvote og arealleie og det er en ekstrakostnad for bøndene, en kostnad som ikke kommer med i kostnadskalkylen, forteller professor Vik.

Går man på kommunenivå, er det store forskjeller (kommuner med utheva skrift har større nedgang under Erna Solberg enn under den rødgrønne regjeringen:

KommuneBruk i 2005Bruk i 2013Bruk i 2020Endring % under JensEndring % under Erna
Lierne897450-16,9-32,4
Namsos280210158-25,0-24,8
Grong937255-22,6-23,6
Høylandet1058465-20,0-22,6
Namsskogan342721-20,6-22,2
Leka564636-17,9-21,7
Frosta14911894-20,8-20,3
Nærøysund269208167-22,7-19,7
Snåsa162141115-13,0-18,4
Stjørdal417360300-13,7-16,7
Overhalla167146123-12,6-15,8
Inderøy290248209-14,5-15,7
Levanger547483420-11,7-13,0
Flatanger564943-12,5-12,2
Steinkjer696596538-14,4-9,7
Verdal383327308-14,6-5,8
Røyrvik18212016,7-4,8
Meråker604547-25,04,4

Kommentarer til denne saken