20 prosent av tilskuerne forsvant fra Lerkendal i 2019

Europa berget RBK-økonomien

2019-sesongen ble nitrist på den sportslige fronten. RBK-regnskapet endte i pluss, til tross for massiv publikumsflukt fra Lerkendal stadion.

LANGT MELLOM LYSPUNKTENE: Pål André Hellands scoring mot PSV Eindhoven kunne ikke hindre cup-exit for Rosenborg etter gruppespillet i Europa League. Deltagelsen i turneringen ble imidlertid redningen for klubbøkonomien.  Foto: Peter Dejong/AP/NTB scanpix

Nyheter

Konsernet Rosenborg Ballklub gikk 13,4 millioner i overskudd i 2019. Det framgår av klubbens årsrapport, som behandles på årsmøtet i klubben torsdag 13. februar. Driftsresultatet er en kraftig forbedring fra 2018, da klubben gikk drøye 20 millioner kroner i minus.

Konsernets samlede driftsinntekter endte på 293,1 millioner kroner i 2019, en økning på 16,6 millioner kroner fra 2018.

Lønnsom europacup

Før forrige regnskapsår budsjetterte RBK med et årsresultat på 17,6 millioner kroner i minus. Det økonomiske resultatet er dermed mer oppløftende enn poengregnskapet i 2019. Etter endt seriespill måtte klubben se seg forbigått av både Molde og Bodø/Glimt. Klubben endte også sist i sin gruppe i Europa League, men det var nettopp deltagelsen i Europas nest gjeveste fotballturnering som sendte årsresultatet i pluss. Årsregnskapet viser at RBKs Europa-inntekter endte på 122,4 millioner kroner i 2019.

Tilskuere og sponsorer sviktet

Bak de positive tallene skjuler det seg imidlertid en publikumsbombe. I 2019 var klubbens inntekter fra billettsalg, samt sponsor-, reklame- og VIP-inntekter betydelig lavere enn året før. Med et publikumssnitt på 12.704 har mer enn 3.700 tilskuere forsvunnet fra tribunesetene fra 2018. Det tilsvarer en nedgang på 22 prosent. I 2019 solgte RBK 8.100 sesongkort, noe som var 1.900 færre enn året før.

Totalt for alle turneringer tok RBK inn 32,2 millioner kroner i billettinntekter, en tilbakegang på 5,1 millioner kroner fra 2018. I 2019 tjente klubben 71,1 millioner kroner på reklamesalg, partner- og VIP-aktiviteter, 14,8 millioner kroner svakere enn året før.

I årsregnskapet oppgis en egenkapital på 186 millioner kroner. I 2020-budsjettet foreslår styret at fotballkonsernet budsjetterer med et underskudd på åtte millioner kroner.